Návod na údržbu teakového zahradního nábytku

Venkovní nábytek a jeho údržba:

Co je to teak?

Teak pochází z listnatého stromu Tectona Grandis, což je druh dřeva pocházející z tropů. Teakové dřevo je v Indonésii převážně vysázeno. Teak se mimo jiné používá na stavbu domů a výrobu železničních pražců v Indonésii.

Teak má světle hnědou až zlatohnědou barvu a pod vlivem světla může mírně ztmavnout.

Teakové dřevo má také specifický zápach, který lze přirovnat k usušené kůži.

Teak je hladký a měkký. To je způsobeno vysokým obsahem  mastných olejů v teakovém dřevě.

Teak je odolný, silný, je chemicky odolný a je díky svému krásnému vzhledu velmi vhodný pro výrobu nábytku.

Pokud svůj teakový zahradní nábytek neošetřujete, změní barvu ze zlatohnědé  na stříbrošedou. Působením slunečníhozáření (UV), kyslíku a teaku, který je vápenatý, teakový zahradní nábytek zešedne. Jedná se o přirozenou reakci a nemá to vliv na životnost teaku.

Pokud svůj nábytek neošetřujete, může se stříbrošedá barva změnit na tmavě šedou se zeleným vzhledem. Vy si můžete vybrat, zda chcete zachovat tento přirozený vývoj  nebo zachovat teak medově hnědý nebo patinově šedý.

 

Pokud je váš stůl šedý:

Vyčistěte stůl měkkým mýdlem, sodou nebo čističem na teak.

Pokud je teak drsný a zvětralý, můžete povrch lehce obrousit brusným papírem.

 

Čistič teaku (teak cleaner)

Čistič a obnovovač barev v jednom: Čistí důkladně a hluboce teak a odstraňuje nečistoty, plísně a skvrny od vína, olivového oleje, mastnoty, kávy atd. Obnovuje také původní světle hnědou barvu a otevírá póry dřeva pro dobrou následnou úpravu s jedním z našich dalších produktů pro údržbu. Je vhodný i na jiné druhy dřeva.

 

Teak Protector - světle hnědá

Zabraňuje rychlému stárnutí teaku do šedé barvy. Chrání váš teak po celou sezónu před znečištěním a zajišťuje, že si přirozeně světle hnědá barva teaku udrží déle. Teak Protector také zabrání tomu, aby váš teak zčernal. Kromě toho chrání váš teakový čaj před sluncem. Je vhodný i na jiné druhy dřeva.

 

Pravděpodobnost vytvoření plísní na vašem nábytku můžete snížit tím, že ho budete udržovat čistý. Jednoduše hadicí, pokud je znečištěný, a setřete ho. (Jak jsme zde již dříve zmínili, nikdy neomývejte teakový nábytek tlakem.) Často jednoduše vyčistěte výrobek mýdlem a vodou pomocí kartáčku nebo houby, jak jsme navrhli, odstraníme nečistoty, pokud nemají čas se usadit příliš hluboko.

Pokud toto jednoduché čištění nebude dostatečné, dalším krokem je opakování procesu čištění se zředěným roztokem bělidla. Přidejte asi 1 šálek bělidla na 1 galon vody a vydrhněte nábytek houbičkou podobnou té, která se používá k čištění. Řešení můžete nechat na produktu několik minut sedět. Poté omyjte čistou vodou a osušte ručníkem.

 

Jak zabránit tvorbě plísní na Teaku

Tmavé skvrny na vašem teakovém nábytku jsou vlastně plísně, které se bohužel občas  nevyhnou venkovnímu nábytku, zvláště pokud žijete ve vlhké oblasti a pokud nábytek nevětrá. Zatímco teakové dřevo obsahuje oleje, které zabrání jeho rozpadu v důsledku nepřetržitého vystavení povětrnostním vlivům, dřevo je stále náchylné k tvorbě plísní . 

  1. Opláchněte nábytek zahradní hadicí, abyste odstranili nečistoty. Nepoužívejte vysokotlaký čistič, který by mohl způsobit povrchovou erozi.¨
  2. Vyčistěte teakový prostředek saponátem, bělidlem a vodným roztokem. Smíchejte 1/4 šálku bělidla s 2/3 šálku pracího prostředku v galonu vody. Naneste čistič na dřevo štětinovým štětcem a otřete postižená místa ve směru zrna, abyste odstranili nečistoty a plísně.
  3. Nábytek důkladně opláchněte zahradní hadicí. Nenechávejte na nábytku žádný čistič. Postavte nábytek na slunce, aby úplně vyschl.
  4. Udržujte svůj teakový nábytek na slunci, abyste zabránili růstu plísní, protože slunce je přirozeným zabijákem plísní. Abyste zabránili poškození sluncem, použijte přípravek na ochranu proti teaku, který obsahuje ultrafialové inhibitory.

Teak Shield

Zvyšuje odolnost proti vodě a nečistotám a pomáhá předcházet vzniku skvrn. Teak Shield poskytuje teaku dlouhodobou ochranu proti nečistotám, mastnotě, olivovému oleji, kávě atd. Je to neviditelný impregnační prostředek, který udržuje přirozený vzhled dřeva. Po jídle lze povrch stolu jednoduše očistit vlhkým hadříkem. Proto je Teak Shield mimořádně vhodný i pro vnitřní použití.