Návod na údržbu teakového interiérového nábytku

Údržba teakového nábytku do interiéru:

Díky dlouholetým zkušenostem se zpracováním teaku za účelem výroby nejkrásnějšího nábytku vám Ubud interier může dát  rady, jak si svůj krásný teakový nábytek optimálně užít.

Je důležité si uvědomit, že teakové dřevo je přírodní produkt, jsou na něm uzly, nerovnosti a jiné nedokonalosti. To vše je charakteristika teakového dřeva. Vzhledem k tomu, že většina kusů nábytku je vyrobena z recyklovaného starého dřeva, mohou se v něm objevovat menší díry, které se pak vyspravují jinými kousky dřeva, což může být lehce viditelné. 

To je součást udržitelného recyklovaného teakového nábytku.

Teakové dřevo  se může mírně smršťovat vlivem změn světla, vlhkosti a teploty. To může způsobit malé praskliny v teaku. Je to přirozený proces a není to špatné. V měnících se podmínkách se může teaková prasklina znovu uzavřít.

V případě přetrvávajících trhlin lze trhliny vyplnit tmelem.

Teak pochází z tropů, kde je vysoká vlhkost. Teakový nábytek se v Indonésii suší za kontrolovaných podmínek. Je možné, že vlhkost v teaku je vyšší, než je povoleno. To může být způsobeno mimo jiné přepravou. V kontejneru může dojít ke kondenzaci, která způsobí, že nábytek bude obsahovat větší vlhkost, než je povoleno. V ČR je vlhkost mnohem nižší, zejména v dobře izolovaných českých domech s vytápěním a klimatizací. Proto se ujistěte, že vlhkost pro udržení vašeho teakového nábytku je konstantní umístěním zvlhčovače nebo zavěšením nádob s vodou na topení.

 

Jak udržet váš nábytek stejně krásný jako v obchodě:

Pokud jste si koupili teakový nábytek ve společnosti Ubud interier, zjevně chcete vědět, jak jej co nejlépe udržovat co nejefektivněji.

Vzhledem k tomu, že teakové dřevo obsahuje oleje, nečistoty a voda se do dřeva rychle absorbují. Výsledkem je, že teak vydrží déle a je proto odolný. Olej a prostředky na údržbu také nejsou rychle absorbovány do nábytku.

Přesto existuje několik možností jak maximalizovat potěšení z vašeho nového teakového nábytku:

Neošetřovaný teakový nábytek:

Můžete se rozhodnout udržovat svůj teakový nábytek neošetřený. Na teakových skříních a teakových komodách nezáleží. Obzvláště intenzivně používaný teakový nábytek, jako jsou teakové stoly, bude stále častěji žít svůj vlastní život. Povrch bude při používání hladší, přírodní olej se objeví tím, že se na povrchu vytvoří hladký povrch, teakové dřevo bude o něco tmavší. Pokud si však myslíte, že stopy po používání jsou už příliš velké a chcete nábytek očistit, můžete to udělat měkkým mýdlem, sodou nebo lněným olejem. Tyto výrobky jsou mastné a neodstraní přírodní olej ze dřeva. Produkt můžete rozpustit ve vodě a otřít stůl vlhkým hadříkem. Nikdy nepoužívejte jiné čisticí prostředky. Čisticí prostředky, jako jsou univerzální čisticí prostředky nebo čisticí prostředky, odmašťují a tím odstraňují přírodní oleje z horní vrstvy teaku. Ve výsledku bude horní vrstva poněkud porézní, takže mastnota a nečistoty pravděpodobně proniknou do stolu. Je možné váš nábytek lehce obrousit. Udělejte to brusným papírem s co nejjemnější mřížkou. Pokud je brusný papír příliš hrubý, budou teakové chloupky stát vzpřímeně. To způsobí, že se nábytek rychle znovu zašpiní. Čím hladší je povrch, tím lépe je váš nábytek chráněn.

 

Ošetřování teakového nábytku:

Chcete-li svůj nábytek ošetřit, máte několik možností:

Teakfix

B Tmel na dřevo

C Tree Oil (Structuurolie)

D Přírodní ochrana dřeva

 

* Pokud se nábytek již používá, můžete teakové dřevo očistit lněným olejem nebo měkkým mýdlem. Na odolné nečistoty můžete povrch lehce obrousit.

* Pokud je to žádoucí, opravte praskliny nebo nerovnosti dřevěným tmelem. Nejlépe s přírodní barvou, která je nejblíže teakovému dřevu. Nechte to správně zaschnout.

* Lehce pískujte povrch.

* Povrch poprašte a naneste na dřevo požadovanou úpravu. Nechte to správně zaschnout.

Teakfix

Teakfix je bezbarvá ochrana na vodní bázi pro neošetřený teakový nábytek. Barva dřeva se po ošetření přípravkem Teakfix podstatně nemění. Teakfix chrání před znečištěním a vlhkostí. Je méně odolný vůči mastným skvrnám.

Užití Teakfix:

Povrch, který má být ošetřen, musí být čistý. Vyčistěte nábytek, jak je uvedeno výše. Teakfix rovnoměrně rozetřete hadříkem nebo kartáčem, poté jej vtřete hadříkem a nechejte nejméně 24 hodin zaschnout. Po 24 hodinách můžete nanést druhou vrstvu. Na neošetřený teakový nábytek, který se ošetřuje poprvé, se doporučuje použít 2 nebo 3 vrstvy pro optimální ochranu.

Teakový nábytek, který byl ošetřen přípravkem Teakfix, by měl být ošetřován 3 až 4krát ročně přípravkem Teakfix.

Před nanesením nové vrstvy je vhodné povrch nejprve očistit a / nebo odmašťovat intenzivním čističem dřeva Woodclean.

Pokud se vám objeví skvrny, můžete je nejlépe okamžitě odstranit hadříkem nebo ubrouskem. Můžete zkusit odstranit trvalé skvrny intenzivním čističem dřeva Woodclean. Poté ošetřený povrch znovu ošetřete tenkou vrstvou Teakfixu.

Můžete se pokusit odstranit odolné skvrny pomocí drátěnky a poté vždy ošetřit Teakfix.

B Tmel na dřevo

Jedná se o impregnační olej na vodní bázi pro vnitřní použití, teakový olej s ním stěží zbarví. Může být mírně tmavší.

Poskytuje teakovému nábytku optimální ochranu proti vodě, mastnotě a oleji.

Není to produkt pro údržbu, ale produkt pro dokončení neošetřeného teaku.

Zpracování Woodsealeru:

Povrch, který má být ošetřen, musí být čistý. Očistěte nábytek, jak je uvedeno výše, a poté olej naneste do prostředí s teplotou od 15 do 20 stupňů Celsia. Naneste olej štětcem nebo válečkem. Odstraňte přebytečný olej nanesený hadříkem. Po 3 hodinách uvidíte, zda bylo dřevo olejem mírně zdrsněno. Pokud je to váš případ, před aplikací druhého nátěru dřevo lehce obruste jemným brusným papírem. Odstraňte prach a naneste druhou vrstvu.

Čím více vrstev nanesete, tím více bude teakový nábytek svítit, ale čím více bude teakový nábytek chráněn.

Teakový nábytek byste měli ošetřit dvakrát nebo třikrát, podle výše uvedené metody.

C Tree Oil (Structuurolie)

 Jedná se o vytvrzující nábytkový olej. Chrání teaky před skvrnami, vlhkostí a vodou. Dodává teaku matný mastný vzhled.

Je obzvláště vhodný, pokud váš teakový nábytek již má vrstvu vosku nebo oleje. Je také vhodný jako povrchová úprava pro váš teakový nábytek. Po ošetření stromovým olejem získá teakový nábytek svou barvu.

Pokyny pro zpracování stromového oleje (Structuurolie):

Pokud byl váš teakový nábytek ošetřen voskem nebo olejem, musíte svůj nábytek nejprve očistit přípravkem Woodclean. Pokud si nejste jisti, měli byste nejprve vyzkoušet Tree Oil na místě, kde si ho nelze všimnout.

Povrch, který má být ošetřen, musí být čistý. Kliknutím sem vyčistíte teakový nábytek

Navlhčete čistý hadřík stromovým olejem. A lehce jej vtřete do povrchu teaku. Po několika minutách to dobře vyleštěte čistým hadříkem. Nátěr bude suchý po asi 2 hodinách, potom musí být pro optimální ochranu nejméně 24 hodin suchý.

Nezpracovaný teak musíte opatřit nejméně třemi vrstvami stromového oleje.

Pokud se vám objeví skvrny, můžete je nejlépe okamžitě odstranit hadříkem nebo ubrouskem. Můžete zkusit odstranit trvalé skvrny intenzivním čističem dřeva Woodclean. Poté ošetřený povrch znovu ošetřete tenkou vrstvou Stromového oleje.

 

Můžete se pokusit odstranit odolné skvrny pomocí drátěnky a poté vždy ošetřit Tree Oil.

D Přírodní ochrana dřeva:

Jedná se o bezbarvý dvousložkový tvrdý lak na vodní bázi s vysokou ochrannou vrstvou. Díky tomu získává teak optimální téměř neviditelnou ochranu, aniž by neošetřený teak zbarvil.

Pokyny ke zpracování pro Natural Woodprotector:

Neošetřené teakové dřevo musí být čisté. Povrch teaku, který se má ošetřit, obrousíme brusným papírem se zrnitostí P150-P180. Pak to dobře poprášte.

Smíchaný lak dobře promíchejte, poté nechejte míchaný lak 15 minut odpočívat, ale smíchaný lak použijte do 2 hodin.

Pozor! Množství smíchejte pouze se správným množstvím tužidla, které je nutné k ošetření povrchu teakového dřeva jednou.

Lak nanášejte jemně pomocí lakovacího válečku nebo štětce. První vrstvu lze přelakovat po 4 až 6 hodinách. Opět lehce přebruste povrch brusným papírem P280-P320. Poprášte teakový povrch a poté můžete druhou vrstvu provést opětovným provedením výše uvedených kroků.

Teakový povrch unese lehká břemena po 16 hodinách a těžká břemena po 6 dnech.

Lakovaný povrch udržujte nejméně dvakrát ročně Mat Polish.

Pozor:

Pokud jsou použity na kartáčovaném teaku Kasar, mohou se objevit černé skvrny. Je to proto, že použitým teakem je recyklovaný teak. Ve dřevě mohou být vždy díry s nečistotami uvnitř. Lak nemůže proudit do každého otvoru, což způsobí, že na dřevě bude uzavřená vrstva, která se na všech místech 100% nelepí. Špína v teakovém dřevu je ze dřeva vytlačována olejovými látkami, ale nemůže se pohybovat, protože je zde uzavřená vrstva

nahoře a to způsobí černě modré skvrny.

Suarové dřevo pochází z tropického stromu Saman Samanea. Nazývá se také Monkey pod nebo Rain Tree.

Suar je rychle rostoucí tropický druh dřeva, roste kolem 1,5 metru za rok. Dřevo má typický vzhled náhodně zapletených žil, což může způsobit krásné barevné stínování a dřevo je velmi silné.

Strom je charakteristický deštníkem ve tvaru deštníku a může dorůst až do výšky 15 až 25 metrů.

Suar není v Indonésii ohroženým druhem dřeva.

 

Zatímco samotné dřevo bude odolávat plísním; tyto nečistoty se mohou zachytit na špíně, listech a jiných nečistotách, které se dostanou  na váš nábytek. Pokud je nábytek např. přikrytý delší dobu, nefunguje ventilace a to může napomáhat růstů plísní. Pokud to necháte delší dobu sedět, plíseň může nakonec proniknou do dřeva.

Pravděpodobnost vytvoření plísní na vašem nábytku můžete snížit tím, že ho budete udržovat čistý. Jednoduše hadicí, pokud je znečištěný, a setřete ho. (Jak jsme zde již dříve zmínili, nikdy neomývejte teakový nábytek tlakem.) Často jednoduše vyčistěte výrobek mýdlem a vodou pomocí kartáčku nebo houby, jak jsme navrhli, odstraníme nečistoty, pokud nemají čas se usadit příliš hluboko.

Pokud toto jednoduché čištění nebude dostatečné, dalším krokem je opakování procesu čištění se zředěným roztokem bělidla. Přidejte asi 1 šálek bělidla na 1 galon vody a vydrhněte nábytek houbičkou podobnou té, která se používá k čištění. Řešení můžete nechat na produktu několik minut sedět. Poté omyjte čistou vodou a osušte ručníkem.